Akcja LOP „Ratujmy kasztany”
„Sprzątanie świata” i inne tego typu akcje porządkujące bałagan wokół nas są niewątpliwie potrzebne, ale… , no właśnie. Postanowiliśmy zająć się czymś, czego efekty nie znikają w ciągu tygodnia, a w przypadku naszej szkoły w ciągu dwóch godzin, a świat może być nie mniej uroczy niż rok temu. Zainteresowania, wrażliwość i chęć ratowania własnego środowiska zaowocowały wzięciem udziału w ogólnopolskiej akcji „Ratujmy kasztanowce”. Dnia 20.11.2006 r. członkowie szkolnego oddziału LOP-u wraz z przedstawicielami Nadleśnictwa w Górze oraz opiekunami mgr Katarzyną Staniszewską i mgr Agnieszką Wołowską, w celu uratowania kasztanowców i zniszczenia kasztanowiaczka, grabili i zbierali liście kasztanowców.
Prelekcja na temat Kasztanowiaczka
Droga do kasztanowców była bardzo długa z licznymi przeszkodami ... a mapy nie wzięliśmy …
W końcu doszliśmy i od razu wzięliśmy się do pracy …
|
![]() |
|
|
![]() |
![]() |
Rezultatem naszej pracy było 20 worków pełnych mokrych, ciężkich
liści,
które trzeba było następnie zanieść do miejsca przeznaczenia (kubły odległe o
około 2 km).
Pomoc panów była wręcz nieoceniona. Szrotówek to popamięta!!!
Kilka słów na temat tego złośliwego owada
Szrotówek
kasztanowiaczek (Cameraria ohridella)
(całkiem fotogeniczny!!!)
Motyl z rodziny kibitnikowatych (Gracillariidae). Szkodnik kasztanowców. Nie ma naturalnego wroga, jest nowym gatunkiem dla nauki opisanym po raz pierwszy w Macedonii w 1985 roku.
Długość ciała dorosłego osobnika -3-4 mm
Rozpiętość skrzydeł - 5-8 mm
Środowisko - lasy i parki z udziałem roślin żywicielskich.
Rozprzestrzenianie się szkodnika:
1985 - Macedonia (po raz pierwszy w 1984 roku nad jeziorem Ochrydzkim)
Główną przyczyną jego inwazji w Europie jest przenoszenie motyli oraz liści z larwami przez transport samochodowy. Stwierdzono, że jako pierwsze zasiedla kasztanowce rosnące przy arteriach ruchu. Z tych drzew przenoszony jest dalej przez ludzi, zwierzęta, wiatr i samochody na inne drzewa w kraju.
Larwy szrotówek (też ładne!!!)
Cykl rozwojowy:
Poczwarki zimują w opadłych liściach kasztanowców. Pierwsze dorosłe osobniki pojawiają się pod koniec kwietnia. Jaja składane są pojedynczo wzdłuż głównego unerwienia liści. Larwy pierwszego stadium wgryzają się do wnętrza blaszki liściowej, gdzie odbywa się ich dalszy rozwój. Żerowiska owada (nazywane minami) osiągają długość 3-4 cm, są łatwo rozpoznawalne po beżowo-brązowym zabarwieniu liścia. Dorosłe gąsienice przepoczwarzają się we wnętrzu miny. Jeden liść może mieć nawet 700 min. Silnie opanowane liście opadają. Drzewa opanowane przez szrotówka wydają jesienią nowe kwiaty, które jednak w naszych warunkach klimatycznych nie mają szans na wydanie owoców, co więcej, powtórne kwitnienie osłabia drzewa tak, że zimą są one słabe i często przemarzają. W Polsce szkodnik ten rozwija zwykle od 3 do 4 pokoleń w ciągu roku.