Zespół Szkół w Górze Szkołą Dialogu 2014

9 stycznia 2015 r. w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie odbyła się uroczysta Gala podsumowująca ubiegłoroczną edycję programu edukacyjnego „Szkoła Dialogu” realizowanego przez Fundację Forum Dialogu Między Narodami. 41 szkół, które ukończyło program otrzymało tytuł Szkoły Dialogu 2014. Jedną z nich jest górowski Zespół Szkół.  

W Gali, która odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, uczestniczyła delegacja młodzieży z Zespołu Szkół wraz z opiekunką zrealizowanego w szkole projektu „Dlaczego zapomniani? Historia górowskich Żydów”.

W uroczystości uczestniczyło 1200 osób. W tym wielu parlamentarzystów, przedstawicieli rządu, instytucji, fundacji i wydawnictw. Głos zabrali między innymi: marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Małgorzata Fuszara, Przewodniczący Rady Fundacji Forum Dialogu Henryk Wujec, Dyrektor Teatru Wielkiego Waldemar Dąbrowski, Prezes Forum Dialogu Andrzej Folwarczny, Wiceprezydent Miasta Stołecznego Warszawy Włodzimierz Paszyński, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, dyrektor Polin – Muzeum Historii Żydów Polskich Dariusz Stola. Wszyscy występujący podkreślali duże zaangażowanie uczniów i nauczycieli oraz otwieranie umysłów i serc na innych.
Aby stać się Szkoła Dialogu należy zgłosić się do udziału w programie edukacyjnym przygotowanym i realizowanym od 2008 roku przez Fundację Forum Dialogu, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. Po zakwalifikowaniu się do programu należy wziąć udział w czterech warsztatach prowadzonych przez Forum Dialogu, a następnie zrealizować swój projekt odkrywający historię przedwojennej ludności żydowskiej w swojej miejscowości. Uczniowie z Zespołu Szkół w Górze w marcu i kwietniu uczestniczyli w warsztatach, a w maju przygotowali i przeprowadzili grę miejską dla uczniów i dorosłych „Śladami górowskich Żydów”. Zakończyła się ona uroczystym odsłonięciem tablicy upamiętniającej były cmentarz żydowski. Poza tym przygotowali fotoreportaż i film z imprezy, stworzyli grę planszową i materiały edukacyjne. Na koniec zostało wysłane do Forum Dialogu obszerne sprawozdanie z realizacji programu. Szkoła oprócz tytułu otrzymała też zestaw 30 książek poświęconych kulturze żydowskiej i wejściówki do Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin. Patronką honorową programu „Szkoła Dialogu” jest minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska.