Nie hejtuję i dobrze się z tym czuję!

10 lutego w Zespole Szkół w Górze został zorganizowany przez uczestników programu Nienawiść. Jestem przeciw! Dzień Bezpiecznego Internetu. Uczniowie na auli szkolnej inicjowali i propagowali działania, których głównym celem było zainteresowanie uczniów szkoły problemem hejtowania w Internecie. Było to związane z hasłem tegorocznej edycji DBI „Razem tworzymy lepszy Internet".

Na auli szkolnej wydzielono kilka stref. W każdej z nich uczniowie mogli wziąć udział w innych działaniach. W jednej mogli oglądać filmy "W Sieci" ze strony FDN i filmiki z kampanii antydyskryminacyjnych. W innej zapoznawali się z zasadami antyhejtowymi i składali podpisy pod deklaracją. W zamian otrzymywali do naklejenia naklejkę "Hejt stop".
Przy innym stoliku mogli wykonać napis antydyskryminacyjny i zrobić sobie z nim zdjęcie. W zamian przypinali sobie przypinki.
Zwolennicy czytelnictwa mogli zająć miejsce w miniczytelni z książkami, ulotkami antydyskryminacyjnymi i poczytać.
Przy kolejnym stoliku udzielany był instruktarz czyszczenia fb.
Można też było zobaczyć prace plastyczne wykonane w ramach konkursu plastycznego „STOP nienawiści", który odbył się w jesieni ubiegłego roku. Dodatkowo wszyscy uczestnicy Dnia Bezpiecznego Internetu mogli zaopatrzyć się w ulotki otrzymane od Hejtstop, HIA Polska, Koalicji przeciw mowie nienawiści.
W godzinach od 9.00 do 12.00 w sali przebywali uczniowie różnych klas. Wszystkie strefy były odwiedzane. Uczniom towarzyszyli nauczyciele, którzy również włączyli się w działania. Łącznie w DBI w Zespole Szkół wzięło udział 15 klas technicznych i zasadniczej szkoły zawodowej, łącznie około 200 uczniów.
Inicjatywa Zespołu Szkół w Górze stała zgłoszona do konkursu organizowanego przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) oraz Fundację Dzieci Niczyje (FDN), które tworzą Polskie Centrum Programu Safer Internet i znajduje się na mapa ogólnopolskich inicjatyw zorganizowanych z okazji DBI: http://www.saferinternet.pl/pl/mapa-inicjatyw. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 20 kwietnia.
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W tym roku wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Joannę Kluzik-Rostkowską, Minister Edukacji Narodowej, prof. Lenę Kolarską-Bobińską, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Andrzeja Halickiego, Ministra Administracji i Cyfryzacji, Magdalenę Gaj, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka.