Po raz szósty opowiadali o wolnej Polsce

Osiem lat temu Instytut Pamięci Narodowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Muzeum Powstania Warszawskiego po raz pierwszy zaproponowało uczniom i nauczycielom wszystkich etapów edukacyjnych udział w programie „Opowiem Ci o wolnej Polsce”.

Celem tego projektu jest przybliżenie dzieciom i młodzieży wydarzeń z najnowszej historii Polski i pokazanie w jaki sposób na przestrzeni ostatnich dekad kształtowało się społeczeństwo obywatelskie. Projekt obejmuje lata 1939 – 1989. Podstawą udziału w programie są spotkania oraz wywiady ze świadkami historii. Młodzież ma szansę dotrzeć
do historii wielkiej i małej. Często świadkami historii zostają najbliżsi i sąsiedzi uczniów, biorących udział w projekcie.
Uczniowie Zespołu Szkół w Górze od sześciu lat pod kierunkiem pani Teresy Witkowskiej biorą udział w tym programie i poznają historię lokalną.
W tym roku dwaj uczniowie z klasy I technikum w zawodzie technik informatyk Jakub Łopata i Adrian Makles poznawali historię pana Wojciecha Fabiańskiego, lotnika z dywizjonu 305.
W jesieni ubiegłego roku spotkali się z dziećmi i dalszymi krewnymi swojego bohatera
i poznali jego historię. Z nagrań został zmontowany film, w którym wykorzystano też zdjęcia i dokumenty archiwalne. Powstała też okolicznościowa publikacja.
Górowska grupa jako jedna z 26 na 75 biorących udział w tym roku szkolnym w programie została zaproszona do Warszawy na konferencję podsumowującą tegoroczną edycję.
W dniach 25 -26 maja uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich osiągnięć.
Pierwszego dnia w siedzibie IPN „Przystanek Historia" wzięli udział w warsztatach integracyjnych i world cafe. Podczas spotkań przy stolikach mieli możliwość porozmawiać z ekspertami na temat edukacyjnych gier planszowych, historii mówionej, rejestracji nagrań i graficznej prezentacji projektu. W tym czasie opiekunka projektu prowadziła spotkanie mentorów w kursie internetowym "Opowiem ci o wolnej Polsce”, którym kieruje. Później była w jednej z grup eksperckich, które odpowiadały na pytania nauczycieli.
Drugiego dnia w Muzeum Powstania Warszawskiego odbyły się targi projektów. Górowskie stoisko odwiedziła pani Kamila Sachnowska , zastępca dyrektora Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej. Pani ekspert żywo reagowała na opowiadaną przez uczniów historię wielkopolskiego chłopa, który w razie potrzeby zostawiał swoje gospodarstwo i brał udział w wielkiej historii: I wojnie światowej, wojnie polsko – bolszewickiej, II wojnie światowej.
Adrian i Kuba brali też udział w animacjach dla uczniów: rozwiązywali grę bingo, projektowali swoje przypinki, malowali torby i robili zdjęcia aparatem INSTAX. W zamian za zebranie wszystkich pieczątek otrzymali wiele atrakcyjnych nagród od organizatorów m.in. grę edukacyjna Kolejka, książkę „Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918 – 1989” autorstwa Adama Dziuroka, Marka Gałęzowskiego, Łukasza Kamińskiego i Filipa Musiała, okolicznościowe wydania czasopism historycznych, koszulki z wizerunkiem Inki lub Pileckiego i inne.
Po zakończeniu konferencji uczniowie wzięli udział w zwiedzaniu muzeum.
Dodatkowo odwiedzili Łazienki Królewskie, siedzibę Agory i Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i fabularnych.