Nabór na praktyki zawodowe

Zespół Szkół im. gen. S. Kaliskiego w Górze prowadzi nabór uczniów technikum w zawodach technik informatyk, handlowiec i ekonomista na zagraniczne praktyki zawodowe we Włoszech, w terminie 2015-11-16 - 2015-12-11.
Praktyki są organizowane w ramach w ramach programu Erasmus+ kształcenie i szkolenia zawodowe – akcja KA1 VET w sektorze Kształcenie i szkolenia Zawodowe.

Uczniowie odbędą praktyki w nowoczesnych przedsiębiorstwach i firmach w Rimini. W trakcie praktyk uczniowie, oprócz zdobywania umiejętności praktycznych, będą mogli doskonalić swoje umiejętności językowe oraz poznają zwyczaje i kulturę włoską.

Bliższych informacji udziela oraz przyjmuje dokumenty koordynator projektu Katarzyna Staniszewska, tel. 655432660, 605828489

ZASADY OGÓLNE REKRUTACJI NA PRAKTYKI ZAWODOWE UCZNIÓW TECHNIKUM
ZESPOŁU SZKÓŁ W GÓRZE, ODBYWAJĄCYCH SIĘ W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+ KSZTAŁCENIE I SZKOLENIA ZAWODOWE – AKCJA 1 „MOBILNOŚĆ UCZNIÓW"

POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1

1. Niniejszy regulamin określa uczestników projektu oraz zasady organizacji praktyk zagranicznych i przygotowania językowo-kulturowego.
Dokument określa zasady i tryb kwalifikacji oraz szczegółowe zasady przeprowadzania procesu rekrutacji uczniów klas II i III technikum o profilach zgodnych z założeniami projektu pt.: „Zagraniczne praktyki zawodowe sposobem na zdobycie kompetencji kluczowych, cenionych na unijnym rynku pracy”.

2. Projekt „Zagraniczne praktyki zawodowe sposobem na zdobycie kompetencji kluczowych, cenionych na unijnym rynku pracy” jest projektem partnerskim realizowanym przez Zespół Szkół im. Gen. Sylwestra Kaliskiego w Górze pełniącym rolę Partnera Wysyłającego (Beneficjenta) oraz Pracodawców włoskich pełniącymi rolę Partnerów Przyjmujących oraz Sistema Turismo s.r.l pełniącym rolę Partnera Pośredniczącego

3. Projekt realizowany jest w okresie od 01.06.2015 r. do 31.05.2017r.

4. Celem Projektu jest:
wykształcenie praktyczne uczniów, ściśle korelujące z potrzebami pracodawców oraz ułatwienie mobilności edukacyjnej i zawodowej uczniów
podniesienie jakości kształcenia zawodowego,
przełamanie barier komunikacyjnych oraz kulturowych
wspomaganie kreatywności i przedsiębiorczości uczniów
poprawa stopnia przejrzystości i uznawania kwalifikacji oraz kompetencji, w tym nabytych w drodze kształcenia pozaformalnego i nieformalnego
zachęcanie do nauki współczesnych języków obcych

5. Biuro projektu mieści się w siedzibie Zespołu Szkół w Górze przy ul. Armii Polskiej 15a, 56-200 Góra

6. Informacje o realizowanym projekcie i wszelkie związane z nim dokumenty dostępne są w siedzibie Zespołu Szkół Górze oraz na stronie internetowej www.zszgoras.pol.pl
7. Zakres wsparcia
W ramach projektu każdy uczestnik objęty zostanie następującymi formami wsparcia:
a. przygotowanie kulturowo-pedagogiczne,
b. przygotowanie językowe (kursy językowe – język angielski oraz włoski),
c. indywidualne wsparcie pedagogiczne i psychologiczne,
d. 4-tygodniowe praktyki zawodowe we Włoszech.

8. Wymiar czasu pracy stażysty nie będzie przekraczał 40 h/ tygodniowo (5 dni pracy, 8 godzin dziennie w przypadku ucznia pełnoletniego oraz 7 godzin dziennie w przypadku ucznia niepełnoletniego).

9. Praktyki zawodowe dla uczniów odbywać się będą w odpowiednio dobranych, zgodnych z profilami ich kształcenia zakładach pracy we Włoszech.

10. Praktyki zawodowe zorganizowane będą w zakładzie pracy w oparciu o wcześniej przygotowany program praktyk zawierający w swoim zakresie część teoretyczną – przygotowawczą jak i cześć praktyczną przygotowującą do zawodu.

11. W ramach projektu każdemu z uczestników zostanie zapewniony:
a. transport do kraju odbywania praktyki zawodowej oraz powrót do kraju, transport lokalny
b. zakwaterowanie i wyżywienie podczas pobytu,
c. ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą oraz OC,
d. kieszonkowe na drobne wydatki podczas odbywania praktyki zawodowej,
e. bogaty program kulturowy podczas weekendów

12. Praktyka zawodowa ma charakter nieodpłatny. Zasada ta działa w dwie strony, co oznacza, że podczas realizacji praktyki się nie zarabia, ale też nie ponosi się kosztów związanych z ubezpieczeniem, przejazdem, zakwaterowaniem wyżywieniem podczas pobytu za granicą.

13. Na zakończenie realizacji projektu uczestnik otrzyma:
a. Europass Mobilność - który to dokument zostanie przygotowany w porozumieniu z organizacją przyjmującą
b. imienny certyfikat od organizacji przyjmującej z opisem obowiązków i terminem, miejscem praktyk,
c. imienny certyfikat od organizacji pośredniczącej, poświadczający odbycie praktyki zawodowej

§ 2

Do Projektu może przystąpić uczeń spełniający następujące kryteria:

1. O udział w zagranicznych praktykach zawodowych mogą ubiegać się uczniowie Zespołu Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Górze z klas II i III Technikum w zawodzie Technik Ekonomista, Technik Hotelarstwa, Technik Logistyk, Technik Hotelarz i Technik Informatyk, bez względu na płeć, pochodzenie i miejsce zamieszkania.
2. Uczestnikiem projektu może zostać osoba spełniająca następujące warunki:
a. jest uczniem w Zespole Szkół w Górze,
b. uczy się w/w zawodach,
c. poświadczy brak przeciwwskazań zdrowotnych do odbycia stażu,
d. złoży deklarację przystąpienia do projektu.

3. Każda z osób przed zgłoszeniem chęci udziału w projekcie jest zobowiązana do zapoznania się z niniejszym Regulaminem rekrutacji i uczestnictwa.

4. Zaplanowano przeprowadzenie czterech naborów rekrutacyjnych do udziału w projekcie, w trakcie których wyłonione zostaną 4 grup uczestników, w celu zapewnienia wyjazdu na praktyki zawodowe osobom spełniających w/w kryteria.
5. Warunkiem zgłoszenia chęci udziału w projekcie jest wypełnienie:

a. deklaracji uczestnictwa
b. formularza rekrutacyjnego
i złożenia tych dokumentów osobiście u koordynatora projektu.

POSTĘPOWANIE KWALIFIKACYJNE

§ 3

1. Postępowanie kwalifikacyjne ma charakter konkursowy i obejmuje:
1). Kryteria selekcji
- dobór będzie dotyczył uczniów techników (uczniowie klas II i III technikum) o profilach zgodnych z odbywanymi praktykami
- preferowana dobra znajomość j. angielskiego (test językowy)
- wysoka kultura osobista, pozytywne opinie wychowawców klas,
- umiejętność nawiązywania kontaktów, odporność na stres, zdolności adaptacyjne, tolerancja (psychotest)
- zaangażowanie w życiu klasy i szkoły
2). Wyniki uzyskane przez uczniów, które przeliczane będą na punkty. Zastosujemy następujący system punktowania.
Maksymalna liczba punktów 75:
- 10 pkt. za bardzo dobrą ocenę z j. angielskiego
- 10 pkt. za bardzo dobrą ocenę z j. niemieckiego
- 8 pkt. za dobrą ocenę z j. angielskiego
- 8 pkt. za dobrą ocenę z j. niemieckiego
- 10 pkt. średnia powyżej 4,0 z przedmiotów zawodowych
- 8 pkt. średnia powyżej 3,5 z przedmiotów zawodowych
- 10 pkt. za średnią ocen z przedmiotów ogólnokształcących
- 8 pkt. średnia powyżej 3,5 z przedmiotów ogólnokształcących
- 5 pkt. za zachowanie wzorowe
- 3 pkt. za zachowanie wyróżniające
- 10 pkt. za zdobycie maksymalnej liczby punktów w psychoteście
- 5 pkt. za zdobycie 70% punktów w psychoteście
- 10 pkt. za udział w akcjach na rzecz społeczeństwa i środowiska
- 10 pkt. za udział w konkursach i olimpiadach

2. W przypadku zdarzenia losowego lub niezdyscyplinowanego zachowania się przed wyjazdem (nieobecności na kursach, spotkaniach informacyjnych) uczestnik umieszczony na liście głównej, zostanie wykluczony z wyjazdu na zagraniczny staż, a prawo do tego wyjazdu uzyska osoba z listy rezerwowej z zachowaniem ustalonej na niej kolejności.
3. W przypadku uzyskania jednakowej liczby punktów o kolejności kandydatów na listach decyduje średnia ocen z przedmiotów zawodowych.
4. Po zakwalifikowaniu się ucznia, pomiędzy uczestnikiem, a szkołą zostanie podpisane porozumienie o warunkach uczestnictwa w projekcie.

§ 4

1. Na podstawie wyników uzyskanych w postępowaniu kwalifikacyjnym, komisja rekrutacyjna:
1) sporządzi zbiorczy protokół dla danego technikum
2) ogłosi listę rankingową kandydatów
3) podejmie decyzje o zakwalifikowaniu na praktyki tych kandydatów, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów w ramach limitu miejsc
4) zawiadomi kandydatów o wynikach postępowania kwalifikacyjnego w sposób zwyczajowo przyjęty

KOMISJA REKRUTACYJNA

§ 5

1. Postępowanie rekrutacyjne przeprowadzi szkolna komisja kwalifikacyjna, w skład której wejdzie Dyrektor szkoły, koordynator projektu, nauczyciele języków obcych, psycholog oraz wychowawcy poszczególnych klas.
2. Zostanie sporządzona lista rezerwowa kandydatów.

TRYB POSTĘPOWANIA ODWOŁAWCZEGO

§ 6

1. Podstawą odwołania od decyzji komisji rekrutacyjnej musi być złożenie na piśmie do dyrektora szkoły pisemnego odwołania od podjętej decyzji w terminie tygodnia od ogłoszenia wyników naboru. Rozpatrzenie odwołania od decyzji komisji rekrutacyjnej po dokonanej selekcji następuje pisemnie w terminie tygodnia od otrzymania odwołania, decyzję wydaje Dyrektor Szkoły po zaciągnięciu opinii wszystkich członków komisji rekrutacyjnej i jest ona nieodwołalna.

REKRUTACJA DODATKOWA

§ 7

1. Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego pozostaną niewykorzystane miejsca na praktyki zagraniczne dla uczniów danego profilu, koordynator projektu we współpracy z Dyrektorem Szkoły może podjąć decyzję o przeprowadzeniu dodatkowej rekrutacji.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 8

1. Uczestnik projektu, który nie wyrazi zgody na przetwarzanie jego danych osobowych dla potrzeb Projektu nie może wziąć udziału w projekcie.
2. Beneficjent zastrzega sobie prawo wnoszenia zmian do Regulaminu lub wprowadzania dodatkowych postanowień, jeśli wynikać one będą z obowiązków związanych z prawidłową realizacją projektu.
3. W przypadku dokonania zmian w regulaminie rekrutacji, informacja na ten temat dostępna będzie na stronie internetowej szkoły