Oko kamery w Gdyni

W Gdyni już po raz VII odbył się Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych, największy festiwal poświęcony polskiej historii najnowszej i Żołnierzom Wyklętym NNW -„Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” .
W dniach 24 – 26 września zaprezentowano łącznie 45 filmów w trzech konkursach: Konkurs Główny 2015 o nagrodę „Złotego Opornika”, Konkurs na Dokument Radiowy oraz Konkurs Młodzi Dla Historii o nagrodę „Anioła Wolności”.

Na konkurs w tej kategorii wpłynęło 50 filmów, z czego Komisja Selekcyjna kierując się kryteriami takimi jak: walory artystyczne filmu, oryginalność formalna lub tematyczna filmu, osobisty, autorski charakter wypowiedzi artystycznej,
umiejętne połączenie formy filmowej z tematem historycznym oraz zachowaniem prawdy wybrała 16 produkcji finałowych.
Jednym z nominowanych filmów był dokument stworzony przez członków Szkolnego Koła Filmowego z Zespołu Szkół w Górze.
Agnieszka Borysewicz, Karolina Bartkowiak i Krystian Skopiński stworzyli film „Muzyka drogą do Wolności”, którego bohaterem jest nieżyjący już pan Jan Minta.
O bohaterze opowiadał jego syn Piotr Minta.
W pracy nad filmem pomagali uczniom: pani Beata Minta (wnuczka bohatera filmu)
i pan Andrzej Bakacz (student wydziału operatorskiego). Opiekunką projektu była pani Teresa Witkowska, która towarzyszyła uczniom w wyjeździe do Gdyni.
W Gdyni młodzi filmowcy nie tylko uczestniczyli w pokazach filmów konkursowych, ale także brali udział w warsztatach filmowych prowadzonych przez panią Marię Wiśnicką, reżyserkę i montażystkę. Uczestniczyli też w spotkaniu z Katy Carr - Brytyjką polskiego pochodzenia, wielką miłośniczka polskiej historii oraz lotnikiem brytyjskich sił powietrznych Royal Air Forc.
Mieli możliwość uczestniczenia w Małej Gali i koncercie Wygnanych Panien Wyklętych i Maleo Regaee Rockers.