Listy z KL Sachsenhausen

Już dziewiąty raz w Warszawie odbyła się dwudniowa konferencja podsumowująca ogólnopolski program edukacyjny Opowiem ci o wolnej Polsce. Od tylu też lat uczniowie Zespołu Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Górze, w ramach tego programu, realizują projekty o historii lokalnej.
Do tej pory odkryli oni wiele ciekawych historii i pokazali je środowisku lokalnemu i szerszemu odbiorcy. Po raz dziewiąty zostali też zaproszeni na ogólnopolską konferencję.

W tym roku uczniowie pod kierunkiem pani Beaty Minty zajęli się tragiczną historią jej dziadka pana Jana Minty. Szczególnie zainteresowały ich jego listy z obozu koncentracyjnego Sachsenhausen.
Pierwszego dnia uczniowie uczestniczyli w warsztatach z myślicielstwa, prowadzonych przez Natalię Klonowską. Dotyczyły one myślenia wizualnego, polegającego na połączeniu prostych rysunków ze słowami. Dzięki temu można lepiej zrozumieć nawet najbardziej skomplikowane treści. Następnie zaproszone na podsumowanie dwadzieścia dwa zespoły z 60 realizujących w tym roku program oglądali filmy uczniowskie.
Drugiego dnia młodzież miała możliwość porozmawiania z reżyserką filmową Małgorzatą Bramą, która specjalizuje się w filmach historycznych. Była ona ekspertem odwiedzającym ich stoisko na targach projektów. Realizatorzy projektu zabrali ze sobą do stolicy nagrany przez siebie film, odznaczenia swojego bohatera, jego pasiak obozowy i oryginały listów,
z którymi wcześniej się zapoznawali.
Film zrealizowany przez uczniów technikum był jednym z trzech najlepszych, z dwudziestu dwóch prezentowanych na podsumowanie programu. Dlatego też był wyświetlany przed targami projektów w obecności wszystkich zaproszonych grup projektowych i ekspertów. Został on też wysoko oceniony przez filmowców z IPN, którzy pierwszego dnia omawiali wszystkie filmy podczas pokazu.
Dodatkowo jeden z uczniów udzielał wywiadu dla polskiego radia.
Program realizowany jest przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Muzeum Powstania Warszawskiego i Instytut Pamięci Narodowej. Dofinansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.
Z relacją z festiwalu można się też zapoznać na stronie CEO.