Jubileusz 55 – lecia Zespołu Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego w Górze

PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ !!!

1 października 2016 r. był wyjątkowym, niezapomnianym dniem, pełnym dobrych emocji, radosnych i wzruszających spotkań, wspomnień i refleksji dla pracowników, uczniów i absolwentów naszej Szkoły. Uroczystości jubileuszowe zgromadziły około 300 osób. W tym oficjalnych gości, nauczycieli, byłych i obecnych pracowników, absolwentów, przyjaciół i partnerów Szkoły.
Na VII Zjazd Absolwentów zorganizowany z okazji urodzin Szkoły przybyło około 130 osób. Piękny jesienny dzień sprzyjał realizacji bogatego programu obchodów. Przebieg Jubileuszu miał kilka odsłon. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 8.30 uroczystym przemarszem absolwentów, nauczycieli i uczniów Szkoły do kościoła św. Katarzyny na Mszą Świętą w intencji pracowników, uczniów i absolwentów Szkoły. Uroczystą liturgię odprawił ksiądz Andrzej Orzech. We mszy uczestniczyło wielu byłych i obecnych pracowników Szkoły, a także licznie zgromadzeni absolwenci i uczniowie.

Podniosłość uroczystości podkreśliła obecność w kościele pocztu sztandarowego Szkoły. W oprawę liturgii słowa i śpiewy podczas mszy włączyli się nauczyciele i uczniowie. Podczas liturgii eucharystycznej przedstawiciele społeczności szkolnej przekazali dary: chleb i wino, kwiaty i bieliznę kielichową.
Po zakończeni Mszy Św. wszyscy jej uczestnicy udali się pod Pomnik Wolności, gdzie pani dyrektor, przedstawiciele absolwentów i władze Cechy Rzemiosł Różnych złożyli wiązanki kwiatów.
Centralnym punktem oficjalnej części obchodów 55-lecia istnienia naszej Szkoły była uroczysta Gala Jubileuszowa, która odbyła się w sali widowiskowo - kinowej Domu Kultury w Górze. Na jubileuszowe obchody przybyli licznie zaproszeni goście:
Starosta Górowski Piotr Wołowicz,
Wicestarosta Górowski Paweł Niedźwiedź,
Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz,
Przewodniczący Rady Miejskiej Góry Jerzy Kubicki,
Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Starostwa Powiatowego w Górze Sławomir Bączewski,
Zastępca Dziekana Wydziału Mechanicznego Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie płk dr inż. Adam Bartnicki,
profesor WAT Prodziekan ds. naukowych Wojskowej Akademii Technicznej dr hab. inż. Piotr Rybak,
Kierownik Administracyjny WAT mgr inż. Robert Kossowski,
Zastępca Dyrektora ds. administracyjnych Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego w Warszawie mgr Paweł Nadrowski,
Rzecznik Prasowy Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy im. Sylwestra Kaliskiego w Warszawie Irina Stankiewicz,
pełnomocnik Rektora PWSZ w Lesznie dr Paweł Nitecki,
Starszy Cechu Rzemiosł Różnych Eugeniusz Stankiewicz,
Podstarszy Cechu Rzemiosł Różnych Franciszek Tomaszewski,
Podstarszy Cechu Rzemiosł Różnych Jan Ossowski
Prezes Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Górze Elżbieta Łukaszewicz - Nowakowska
Przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Julian Kospiczewicz
przedstawiciele: Nadleśnictwa „Góra Śląska” i Państwowej Straży Pożarnej w Górze dyrektorzy gminnych i powiatowych szkół,
emerytowani dyrektorzy i nauczyciele Zespołu Szkół,
obecna kadra pedagogiczna,
absolwenci i uczniowie.
Część oficjalną obchodów rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu narodowego i odegranie hymnu Góry. Chór uczniowski pod dyrekcją pana Henryka Antonickiego, odśpiewał pieśń Gaudeamus igitur. Następnie na scenie pojawili się prowadzący galę – pani Sylwii Kibał, polonistka z naszej Szkoły i absolwent Tomasz Krysiak.
Przywitali oni wszystkich zebranych na sali, w tym gości oficjalnych, absolwentów, byłych i obecnych nauczycieli, uczniów i rodziców.
Uroczyście został przekazany przez uczniów z pocztu sztandarowego sztandar absolwentom szkoły.
Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych nauczycieli, pracowników, absolwentów i uczniów szkoły. Zebrani na sali mogli obejrzeć prezentację ze zdjęciami zmarłych nauczycieli. Pani dyrektor zapaliła symboliczny znicz. Wcześniej absolwenci na grobie pierwszego dyrektora naszej Szkoły Józefa Tarkowskiego także zapalili znicz. Ważnym punktem tej części akademii było przemówienie jej gospodarza – pani dyrektor Szkoły Ewy Gano, która przypomniała nie tylko znamienitą przeszłość naszej Szkoły lecz również nakreśliła ambitne plany jego rozwoju.
Dużo uwagi w swoim wystąpieniu poświęciła byłym dyrektorom Szkoły. Wymieniła wszystkich dotychczasowych dyrektorów i poprosiła na środek obecnych na sali pp. Edwarda Bargiela, Helenę Żywień, Grzegorza Goździewicza, Teresę Frączkiewicz i Dariusza Lisieckiego. Następnie poprosiła też o wystąpienie na środek nauczycieli, którzy pracowali w szkole w latach 60 XX w. Na środku pojawili się pp. Helena Borysowska, Bogdan Kaiser, Eugeniusz Kinasz i Henryk Bakuła.
Nie zapomniała też o absolwentach pierwszego rocznika Technikum Ekonomicznego, który w tym roku obchodzili jubileusz 50 – lecia matury. Na środku pojawiła się dziesięcioosobowa grupa osób, tworzących 55 lat temu historię Szkoły. Wszystkie te osoby otrzymały piękne czerwone róże.
Po wystąpieniu pani dyrektor rozpoczęła się seria wystąpień gości oficjalnych Gali Jubileuszowej. Jako pierwszy głos zabrał Starosta Górowski Piotr Wołowicz, a po nim Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz, która podkreśliła, że jest absolwentką szkoły i wiele zawdzięcza swoim nauczycielom, w tym pani Helenie Borysowskiej i Henryce Hrehorowicz. W swoim wystąpieniu podkreśliła zasługi pani dyrektor Heleny Żywień, której wręczyła bukiet czerwonych róż. Tradycją naszych jubileuszy są wystąpienia pana Antoniego Mendyki, absolwenta pierwszego rocznika Technikum Ekonomicznego, który tym razem podarował Szkole dużą drewnianą łyżkę cedzakową do przecedzania maturzystów. Swoje gratulacje złożyli również m.in. reprezentanci Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy, prezesi związków zawodowych, dyrektor gimnazjum w Bojanowie, dyrektorzy gminnych i powiatowych szkół, absolwenci, przedstawiciel Nadleśnictwa i Powiatowej Straży Pożarnej.
Gala Jubileuszowa uświetniona została występami uczniów i absolwentów szkoły. Jednocześnie wszyscy zebrali mogli obejrzeć zdjęcia prezentujące różne wydarzenia z życia naszej Szkoły z lat 1961 – 2016. Za część artystyczną odpowiadały panie Sylwia Kibał i Edyta Ludwiczyńska.
Gala zakończyła się zaproszeniem wszystkich zebranych przez panią dyrektor do dalszego udziału w obchodach 55-lecia istnienia Zespołu Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego oraz życzeniami przeżycia w związku z Jubileuszem wielu głębokich wzruszeń, zgodnie z przyświecającemu temu wydarzeniu mottem: „Są w życiu miejsca, czasy i ludzie, których się nie zapomina...”.
Kolejny punkt obchodów miał bardziej kameralny i mniej oficjalny wymiar. Po uroczystej gali wszyscy uczestnicy obchodów Jubileuszu udali się do budynku Szkoły, gdzie zjedli obiad, a po nim absolwenci spotkali się z nauczycielami i wychowawcami w salach lekcyjnych. Była to okazja, by myślami cofnąć się w czasie i jeszcze raz zasiąść w szkolnych ławach z tymi, których ostatni raz widziało się kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu. Goście w tym czasie mogli zapoznać się z dorobkiem Szkoły, zwiedzając wystawy okolicznościowe. Każdy chętny mógł się też wpisać do księgi pamiątkowej.
Świętowanie Jubileuszu zaowocowało wystawami okolicznościowymi. Na parterze pojawiła się ekspozycja zdjęć, prezentujących poszczególne dziesięciolecia Szkoły i kroniki poszczególnych klas i szkoły.
Na pierwszym piętrze można było obejrzeć projekty edukacyjne realizowane od wielu lat w szkole.
Spotkania klasowe w szkole trwały do godziny 17.  Późnij poszczególne grupki udały się już we własnym gronie na indywidualne spotkania do lokali.

Gmina Góra
Elka