Gdynia po raz trzeci

W Gdyni już po raz VIII odbył się Międzynarodowy Festiwal Filmowy Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci, największy festiwal poświęcony polskiej historii najnowszej i Żołnierzom Wyklętym.
W ramach projektu „Młodzi dla historii”, będącym integralną częścią Festiwalu NNW odbyły się w tym roku aż trzy konkursy: filmowy, w którym 15 filmów walczyło o nagrodę „Anioła Wolności”, modowy – przedstawiono 14 stylizacji inspirowanych historią oraz teatralny – cztery spektakle teatralne napisane i zrealizowane przez młodzież.

Na konkurs filmowy wpłynęło ponad 60 filmów, z czego Komisja Selekcyjna kierując się kryteriami takimi jak: walory artystyczne filmu, oryginalność formalna lub tematyczna filmu, osobisty, autorski charakter wypowiedzi artystycznej, umiejętne połączenie formy filmowej z tematem historycznym oraz zachowaniem prawdy wybrała 15 produkcji finałowych.
Jednym z nominowanych filmów był dokument stworzony przez członków Szkolnego Koła Filmowego „Oko kamery” z naszej szkoły. Agnieszka Borysewicz, Karolina Bartkowiak, Weronika Bartkowiak, Krzysztof Szymek, Jakub Łopata oraz Patryk Lesiecki stworzyli film „Listy z KL Sachsenhausen”, którego bohaterem był nieżyjący już pan Jan Minta. Uczniowie, przy pomocy pani Izabeli Pieprzyk, przetłumaczyli listy pisane przez pana Jana z obozu koncentracyjnego do rodziny w Poniecu. Na ich podstawie stworzyli reportaż, w którym o bohaterze opowiadał jego syn Piotr Minta.
W pracy nad filmem pomagali uczniom: pani Beata Minta (wnuczka bohatera filmu oraz opiekunka projektu), pani Teresa Witkowska (polonistka i opiekunka koła filmowego) i pan Andrzej Bakacz (student wydziału operatorskiego).
Do Gdyni na festiwal pojechało z naszej szkoły dwóch uczniów: Jakub Łopata i Patryk Lesiecki z panią Beatą Mintą. Młodzi filmowcy nie tylko uczestniczyli w pokazach filmów konkursowych, ale także brali udział w warsztatach filmowych prowadzonych przez pana Waldemara Czechowskiego reżysera, scenarzystę, autora zdjęć do filmów dokumentalnych. Uczestniczyli też w spektaklu teatralnym „Wyklęci” teatru „Nie teraz” oraz koncercie Katy Carr - Brytyjki polskiego pochodzenia, wielkiej miłośniczka polskiej historii. Udzielali wywiadów dla studia festiwalowego. Program transmitowany był w TVP 1 28 września.
Uczniowie z naszej szkoły już po raz trzeci brali udział w festiwalu. Byli na nim już w roku 2013 i 2015. Wtedy też ich filmy znalazły się w finałowej piętnastce.