Uczniowie i nauczyciele naszej Szkoły włączyli się w obchody 18. edycji europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej, który trwał w dniach 14 – 20 listopada 2016 roku i odbywał się pod hasłem „Razem Dla Pokoju”. Jest to coroczna akcja realizowana w listopadzie pod patronatem Centrum Północ-Południe Rady Europy. Patronat honorowy nad Tygodniem Edukacji Globalnej objęły Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Tydzień Edukacji Globalnej to akcja edukacyjna, podczas której szkoły, organizacje pozarządowe, biblioteki, ośrodki kultury i inne podmioty angażują się w działania z zakresu edukacji globalnej, a zarazem akcja promocyjna, która pozwala zainteresować kolejne osoby i instytucje edukacją globalną i wciągnąć je w działania.
Edukacja globalna to część kształcenia obywatelskiego i wychowania, która rozszerza jego zakres przez uświadamianie istnienia zjawisk i współzależności łączących ludzi i miejsca. Jej celem jest przygotowanie odbiorców do stawiania czoła wyzwaniom dotyczącym całej ludzkości. Do aktualnych wyzwań globalnych zaliczyć można: zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa na świecie, poprawa jakości życia w krajach Globalnego Południa, zapewnienie zrównoważonego rozwoju, budowanie partnerskich relacji gospodarczych i społecznych pomiędzy krajami Globalnej Północy i Globalnego Południa. U podstaw edukacji globalnej leżą takie wartości jak godność, sprawiedliwość, solidarność, równość, pokój, wolność.
Chętni uczniowie wzięli udział w konkursie na plakat reklamujący hasło tegorocznego TEG, zorganizowanym przez panią Teresę Witkowską, polonistkę i Ambasadora Edukacji Kulczyk Foundation. Patronat nad konkursem objęła pani dyrektor Ewa Gano. Sponsorem nagród była Kulczyk Foundation i Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej. Na konkurs wpłynęło 17 prac wykonywanych ręcznie i komputerowo. Komisja składająca się z nauczycieli i uczniów wybrała po trzy prace zwycięskie w obu kategoriach:
Prace wykonywane ręcznie:
I - Paulina Janowiak – III TL
II – Adrian Makles – III TI
III – Weronika Górska – II Zc
Prace wykonywane komputerowo:
I – Patrycja Cymerys – IV THT
II – Łukasz Ledziński – III TI
III – Kamil Brzoza – II TI
Prace konkursowe można oglądać w szkole na I piętrze. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi w grudniu. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy i drobne upominki, a zwycięscy cenniejsze nagrody od sponsorów.
Poza tym uczniowie różnych klas technikum i zasadniczej szkoły zawodowej uczestniczyli w zajęciach z historii i geografii dotyczących edukacji globalnej. Na geografii rozmawiali m.in. o migracjach i religiach świata. Na zajęciach z historii dyskutowali o świecie po II wojnie światowej.
Klasa I TI oglądnęła film „Krew w moim telefonie” i uczestniczyła w zajęciach z języka polskiego na temat odpowiedzialności społecznej konsumentów.
Uczniowie w grupach za pomocą techniki 653 odpowiadali na pytania: W jaki sposób my, użytkownicy telefonów komórkowych, możemy wziąć na siebie odpowiedzialność społeczną? Jakie działania możemy podjąć, aby skłonić duże firmy do zmiany polityki w obszarze poruszonym w filmie „Krew w twoim telefonie” i tym samym przyczynić się do poprawy sytuacji mieszkańców Kongo?
Na koniec wspólnie wybrano najlepsze pomysły.