Film „Listy z KL Sachsenhausen” Najważniejszym Wydarzeniem Października 2016

Radio Elka i Portal Regionu Elka.pl od stycznia co miesiąc organizują plebiscyt na człowieka i wydarzenie miesiąca. Dziewięcioosobowa redakcyjna kapituła na początku każdego miesiąca nominuje od trzech do pięciu kandydatów do tytułu minionego miesiąca w obu kategoriach. Plebiscyt ma na celu wskazanie ludzi i zdarzeń, które miały ważny wpływ na lokalne środowisko i czynią rzeczywistość lepszą i ciekawszą.
Po opublikowaniu nominacji na Portalu Regionu Elka.pl czytelnicy i słuchacze mają możliwość przez siedem dni głosować na ludzi i wydarzenia zasługujące na szczególną uwagę w poprzednim miesiącu.
Tytuł Człowiek Miesiąca otrzymuje osoba, które uzyskała największą liczbę głosów oddanych za pomocą smsów. Czytelnik uczestniczący w głosowaniu może oddać dowolną liczbę głosów.

Tytuł Wydarzenia Miesiąca otrzymuje wydarzenie, na które oddano najwięcej głosów poprzez portal. W tym przypadku można zagłosować tylko na jedno wydarzenie i tylko raz.
Spośród październikowych wydarzeń kapituła nominowała do tytułu:
- Wizytę ponad trzydziestu ambasadorów w Lesznie
- Otwarcie posterunku w Szlichtyngowej z udziałem ministra Mariusza Błaszczaka
- Film uczniów z Góry.
Największą ilość głosów otrzymał film uczniów z koła filmowego „Oko kamery", które działa w naszej Szkole – 63,46% wszystkich głosów.
W ubiegłym roku szkolnym Agnieszka Borysewicz, Karolina Bartkowiak, Weronika Bartkowiak, Jakub Łopata, Patryk Lesiecki, Krzysztof Szymek wraz ze szkolnym psychologiem, Beatą Mintą nakręcili w ramach programu Opowiem ci o wolnej Polsce fabularyzowany film dokumentalny „Listy z KL Sachsenhausen". Uczniowie, przy pomocy pani Izabeli Pieprzyk, przetłumaczyli listy pisane przez pana Jana Mintę z obozu koncentracyjnego do rodziny w Poniecu. Na ich podstawie stworzyli reportaż, w którym o bohaterze opowiadał jego syn Piotr Minta.
W pracy nad filmem pomagali uczniom także pani Teresa Witkowska (polonistka i opiekunka koła filmowego) i pan Andrzej Bakacz (student wydziału operatorskiego).
W czerwcu film był prezentowany w Warszawie podczas dwudniowej konferencji podsumowująca ogólnopolski program edukacyjny Opowiem ci o wolnej Polsce. Na podsumowanie zaproszono 22 zespoły z sześćdziesięciu realizujących projekty.
Zespół z Góry miał możliwość porozmawiania z reżyserką filmową Małgorzatą Bramą, która specjalizuje się w filmach historycznych. Była ona ekspertem odwiedzającym ich stoisko na targach projektów. Realizatorzy projektu zabrali ze sobą do stolicy nagrany przez siebie film, odznaczenia swojego bohatera, jego pasiak obozowy i oryginały listów, z którymi wcześniej się zapoznawali.
Film zrealizowany przez uczniów górowskiego Technikum był jednym z trzech najlepszych, z dwudziestu dwóch prezentowanych na podsumowanie programu. Dlatego też był wyświetlany przed targami projektów w obecności wszystkich zaproszonych grup projektowych i ekspertów. Został on też wysoko oceniony przez filmowców z IPN, którzy pierwszego dnia omawiali wszystkie filmy podczas pokazu.
Dodatkowo jeden z uczniów udzielał wywiadu dla polskiego radia.
W czasie wakacji film został wysłany na konkurs do Gdyni. We wrześniu po raz VIII odbył się tam Międzynarodowy Festiwal Filmowy Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci, największy festiwal poświęcony polskiej historii najnowszej i Żołnierzom Wyklętym. Integralną częścią będącym Festiwalu NNW był projekt „Młodzi dla historii", w ramach którego odbył się m.in. konkurs filmowy. Wpłynęło ponad 60 filmów, z czego Komisja Selekcyjna kierując się kryteriami takimi jak: walory artystyczne filmu, oryginalność formalna lub tematyczna filmu, osobisty, autorski charakter wypowiedzi artystycznej, umiejętne połączenie formy filmowej z tematem historycznym oraz zachowaniem prawdy wybrała 15 produkcji finałowych. Wśród nich był też film z Góry. Młodzi filmowcy z Zespołu Szkół nie tylko uczestniczyli w pokazach filmów konkursowych, ale także brali udział w warsztatach filmowych prowadzonych przez pana Waldemara Czechowskiego reżysera, scenarzystę, autora zdjęć do filmów dokumentalnych. Udzielali wywiadów dla studia festiwalowego. Program transmitowany był w TVP 1 28 września.

FILM