„Praktyki zagraniczne to nie tylko praca, lecz także możliwość poznania ciekawych osób, nowych miejsc, kultury oraz przyspieszony kurs językowy”
Zdobywanie doświadczenia zawodowego u włoskich pracodawców, sprawdzanie swojej wiedzy i umiejętności w realnych warunkach pracy, zwiedzanie Florencji, Ravenny i San Marino, wspólne spędzanie czasu wolnego – tak przebiegały praktyki zawodowe uczniów Zespołu Szkół w Górze.
W dniu 09 grudnia 2016 uczniowie technikum, o profilach technik informatyk, mechanik oraz logistyk zakończyli praktyki zawodowe. Uczniowie przez miesiąc przebywali w Rimini, Włochy zdobywając pierwsze doświadczenie zawodowe pod bacznym okiem włoskich pracodawców. Według uczniów biorących w nich udział wyjazd na praktyki do Włoch to trafna decyzja. Uważają oni, że jest to nie tylko ciekawa przygoda, ale też istotny krok w stronę przygotowania CV, jak i samego siebie do dalszej, pełnej sukcesów kariery zawodowej.
Zdobywanie doświadczenia zawodowego u zagranicznych pracodawców jest możliwe dzięki realizacji w Zespole Szkół w Górze programu Erasmus+, akcja KA1. Zespół Szkół w Górze może pochwalić się dużymi osiągnięciami w zakresie realizacji projektów unijnych, od 2002 r. nasi uczniowie realizują praktyki zawodowe w wielu państwach Unii Europejskiej. Dyrektor szkoły, Ewa Gano oraz koordynator projektów unijnych, Katarzyna Staniszewska stoją na stanowisku, że udział w projektach w znaczny sposób przyczynia się do poszerzenia kompetencji zawodowych i językowych wśród partycypujących w nich zarówno nauczycieli jak i uczniów. Należy także dodać, że realizowane w Zespole Szkół w Górze zagraniczne praktyki zawodowe wpisują się również w stanowisko Unii Europejskiej, dotyczące kształcenia zawodowego. Marianne Thyssen, unijna komisarz odpowiedzialna za zatrudnienie, sprawy społeczne, umiejętności i mobilność pracowników, powiedziała: „Kształcenie i szkolenie zawodowe sprawia, że młodzi ludzie szybciej znajdują zatrudnienie, i mogą one być dla każdego mądrym wyborem ułatwiający karierę zawodową. Uczynienie z kształcenia i szkolenia zawodowego pierwszej, a nie drugiej opcji wyboru stanowi podstawę Nowego europejskiego programu na rzecz umiejętności Komisji Europejskiej.”
Autor: Katarzyna Staniszewska