Edukacja medialna

Od trzech lat uczniowie naszej Szkoły biorą udział w programie Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacji Evens Włącz się. Młodzi i media. Opiekunką uczniów biorących udział w programie jest pani Teresa Witkowska.
Celem działań podejmowanych przez nauczycielkę w obszarze edukacji medialnej jest:
• podnoszenie świadomości szans i zagrożeń, jakie niosą ze sobą media,
• kształcenie umiejętności wyszukiwania i weryfikacji informacji,
• uczynienie z mediów narzędzia umożliwiającego zdobywanie wiedzy, kształtowanie własnego światopoglądu, wyrażania opinii i rozwijania zainteresowań, a także podejmowanie twórczych i obywatelskich działań przez młodych ludzi,
• zachęcenie uczniów do twórczości własnej z wykorzystaniem mediów.

W ramach programu Włącz się uczniowie poznają język mediów, wyszukują i analizują przekazy w internecie, prasie, radiu, telewizji. Uczą się krytycznego i świadomego odbioru treści, poznają strategie (i tricki) nadawców, uczą się „filtrować" informacje i obrazy, które do nich docierają. Próbują odpowiedzialnie uczestniczyć w komunikacji na portalach społecznościowych, a wreszcie – tworzą własne materiały, teksty, filmy, animacje, zdjęcia, nagrania dźwiękowe, dotyczące życia szkolnego, społeczności lokalnej lub zjawisk globalnych.
Mają też możliwość wzięcia udziału w kursie e-coachingowy dla uczniów. Co roku chętni uczniowie zapisują się na kurs i pomyślnie go kończą. W tym roku kurs ukończyło troje uczniów z klas I technikum: Patrycja Zdrzewielska, Maciej Bilina i Mateusz Barabasz.
W czasie trwania trzymiesięcznego kursu uczestnicy dowiedzieli się:
jak dbać o swój wizerunek w sieci;
jak rozpoznać medialną manipulację;
z jakich mediów najlepiej korzystać w danej sytuacji;
w jaki sposób szybko wyszukiwać informacje w internecie oraz jak skutecznie je wykorzystać;
co to są wolne licencje;
jak zaplanować i zrealizować kampanię społeczną
Kurs składał się z sześciu modułów. Oprócz zadań teoretycznych w każdym z nich uczniowie wykonywali zadanie filmowe. Nagrywali film o swojej grupie i o swoim mieście. Przeprowadzali sondę uliczną o mediach. Tworzyli zwiastun książki i kampanii społecznej.
Uczniowie oprócz zaświadczeń potwierdzających ukończenie kursu otrzymali od organizatorów gry edukacyjne, plakaty, notesy, płyty i bransoletki promujące legalną kulturę.
FILM O MIEŚCIE