10 lat Opowiem ci o wolnej Polsce

Przez dziesięć lat uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych dzięki wsparciu Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Powstania Warszawskiego mogli uczestniczyć w projekcie Opowiem ci o wolnej Polsce. Jego celem było przybliżenie młodym ludziom wydarzeń z najnowszej historii naszego kraju poprzez ich spotkania ze świadkami historii.

W programie wzięło udział 8,5 tys. uczniów, którzy przygotowali 590 projektów opartych na relacjach świadków historii z lat 1939–1989. Swoje spotkania ze świadkami historii zarejestrowali w wersjach audio lub wideo, a następnie opracowali w formie pisemnej. O losach ludzi, których poznali, opowiedzieli przez m.in. wystawy, spektakle, audycje radiowe, publikacje, filmy.
155 nauczycieli opiekunów projektów wzięło udziału w trzech edycjach kursu internetowego.
Z programem przez te wszystkie lata związany była nasza Szkoła. Uczniowie technikum zrealizowali ciekawe projekty, które wysoko oceniane były przez organizatorów programu i zauważane m.in. przez lokalne media i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Uczniowie spotykali się z działaczami Solidarności, muzykami zespołu rockowego z lat 80. XX wieku, więźniami obozów koncentracyjnych lub ich bliskimi, żołnierzami II wojny światowej, repatriantami z Kresów, uczestnikami Powstania Warszawskiego.
Jednocześnie wieloletnia opiekunka kolejnych roczników uczniów realizujących projekty pani Teresa Witkowska była kierownikiem i mentorem w kursach e-learningowych dla nauczycieli. Grupę mentorką tworzyło ośmiu nauczycieli, którzy przez poprzednie lata realizowali najciekawsze i najlepsze projekty.
W związku z tym zostali oni też zaproszeni jako goście na konferencję podsumowującą program Opowiem ci o wolnej Polsce, która odbyła się w dniach 5 – 6 czerwca w Warszawie w Muzeum Powstania Warszawskiego i Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog". Do ciekawszych momentów spotkania należały warsztaty, wizyty studyjne m.in. w Muzeum POLIN, wycieczka śladami PRL-u po Warszawie i wspólna degustacja tortu jubileuszowego.
Miłe było też spotkanie z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, dyrektorem Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, który wręczył mentorom upominki i podziękowania za ich kilkuletnią pracę.