Kolejne dyplomy dla Zespołu Szkół w Górze

Rok szkolny 2016/2017 przeszedł już do historii, ale jeszcze przez całe wakacje docierały do szkół dyplomy i certyfikaty za udział w ogólnopolskich programach i projektach.
Kolejne dyplomy i zaświadczenia trafiły do naszej Szkoły. Tym razem dotyczyły one udziału w Klubie Szkół UNICEF i programach Włącz się. Młodzi i media oraz Filmoteka Szkolna. Akcja!

 

Klub Szkół UNICEF - W ramach programu w naszej Szkole cały rok aktualizowana była gazetka ścienna Klubu, gdzie pojawiały się materiały na dany miesiąc. Poza tym w I okresie zorganizowana została zbiórka żywności w ramach programu Biała bransoletka. W drugim okresie odbyły się zajęcia z języka polskiego w klasie II zasadniczej szkoły zawodowej w ramach akcji Po pierwsze dziecko.

 Stanowiły one kontekst do zajęć dotyczących losu Polaków podczas II wojny światowej i przyjmowania ich jako uchodźców przez inne państwa.

 Lekcja oparta była na autorskim scenariuszu. Wykorzystano w nim zaproponowany przez UNICEF film. Był on podstawą późniejszych rozważań.

 Uczniowie zastanawiali się nad odpowiedzią na pytanie kluczowe: Dlaczego obóz dla uchodźców nie jest odpowiednim miejscem dla dzieci?

 

 

Włącz się. Młodzi i media – już po raz trzeci uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w programie Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacji Evans. W ramach programu troje uczniów wzięło udział w kursie internetowym, w ramach którego dowiedzieli się:
- jak dbać o swój wizerunek w sieci;
- jak rozpoznać medialną manipulację;
- z jakich mediów najlepiej korzystać w danej sytuacji;
- w jaki sposób szybko wyszukiwać informacje w internecie oraz jak skutecznie je wykorzystać;
- co to są wolne licencje;
- jak zaplanować i zrealizować kampanię społeczną.

 Piętnastu uczniów wzięło udział w VI Olimpiadzie Medialnej. Tematem przewodnim szóstej edycji była: Polska w mediach, media w Polsce.
Uczniowie musieli wykazać się swoją wiedzą z języka polskiego, wiedzy o kulturze, historii i informatyki. Pytania dotyczyły zarówno mediów państwowych PRL-u, w tym cenzury, wydawnictw i inicjatyw wolnościowych jak również mediów przed I wojną światową, z czasów oświecenia, z dwudziestolecia międzywojennego i czasów II wojny światowej.
Oprócz tego część pytań dotyczyła sztuki informacji, odbioru i tworzenia przekazów medialnych, transformacji mediów, sztuki prezentacji i debaty oraz filmu.

 

Filmoteka Szkolna. Akcja!

W ubiegłym roku szkolnym uczniowie w ramach koła filmowego „Oko kamery” zrealizowali wiele działań i odnieśli kolejne sukcesy:

wrzesień:

-udział w VIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci w Gdyni

październik:

-film „Listy z KL Sachsenhausen” został Najważniejszym Wydarzeniem Października 2016 Radia Elka i Portalu Regionu Elka.pl

- stworzenie filmu z jubileuszu 55-lecia szkoły

grudzień:

-udział w międzyszkolnym szkoleniu na temat filmu dokumentalnego

marzec:

-udział w Regionalnej Gali Talentów w Bierutowie i zakwalifikowanie się do finału

kwiecień:

-prezentacja swoich osiągnięć podczas Dnia Otwartego Szkoły

-udział w warsztatach dla uczniów z Wędrującym Filmoznawcą Filmoteki Szkolnej na temat Filmowe sposoby mówienia o świecie

marzec – czerwiec:

-udział dwojga uczniów w kursie internetowym z edukacji filmowej i podstaw tworzenia filmów

maj:

-przygotowanie filmu dla Miasta i Gminy Góra na konkurs Podwórko Talentów NIVEA

-Patryk Lesiecki został laureatem Międzynarodowego Konkursu Na Plakat Filmowy 2017

-udział w Gali Finałowej VII Dolnośląskiej Gali Talentów w Świdnicy i jednocześnie nagrywanie filmu z gali

-prezentowanie filmu „Szli na Zachód osadnicy” na II Dolnośląskich Dniach Pionierów Osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych w Legnicy

czerwiec:

-udział w VIII Festiwal Filmoteki Szkolnej i Gali Międzynarodowego Konkursu na Plakat Filmowy

-powstanie filmu z Gali Finałowej VII Dolnośląskiej Gali Talentów dla Kuratorium we Wrocławiu