W tym roku szkolnym odbywa się już IX edycja projektu „Kamienie Pamięci”. Tym razem pod hasłem – Nieznany bohater niepodległości 1914–1939.
Zadaniem grup projektowych jest odszukanie zapomnianych bohaterów, zasługujących na szczególne upamiętnienie, którzy od krwawej walki na polu bitwy do działania na rzecz społeczności lokalnej przyczynili się do odzyskania niepodległości i budowy II Rzeczypospolitej Polskiej. Organizatorem projektu jest Instytut Pamięci Narodowej, a partnerem Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego. Patronat honorowy nad nim objęli: Minister Edukacji Narodowej: Anna Zalewska i Wojewoda Małopolski: Piotr Ćwik. Patronat medialny: TVP Historia, Radio Kraków, Historia.org.pl.
Do udziału w projekcie zgłosili się uczniowie naszej Szkoły: Wiktoria Berus, Klaudia Józefiak, Patrycja Gała, Jakub Łopata i Adrian Makles, którzy pod kierunkiem pani Teresy Witkowskiej opracowali materiały na temat pana Wojciecha Fabiańskiego, bohatera I i II wojny światowej oraz bitwy warszawskiej. Odtworzyli jego życiorys, zgromadzili fotografie, pamiątki, dokumenty, przeprowadzili wywiady z członkami jego rodziny. Zajęli się też upowszechnieniem wiedzy o tej postaci. W tym celu nawiązali kontakt z wójtem gminy Święciechowa panem Markiem Lorychem, którego poprosili o możliwość zorganizowania okolicznościowej uroczystości w Święciechowie, skąd pochodził ich bohater. Uczniowie spotkali się z przychylnością wójta, który błyskawicznie odpisał na ich list i skontaktował ich z Markiem Tulewiczem dyrektorem Samorządowego Ośrodka Kultury w Święciechowie.
23 marca odbyła się w Święciechowie podniosła uroczystość, którą przygotowali nasi uczniowie.
Gośćmi oficjalnymi byli:
Marek Lorych – wójt Gminy Święciechowa
Radni Gminy Święciechowa
Marek Tulewicz - Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Święciechowie
Ksiądz Błażej Stróżycki - proboszcz parafii św. Jakuba Większego Apostoła w Święciechowie
Danuta Harasim - Dyrektor Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Święciechowie
Gośćmi honorowymi była licznie zgromadzona trzypokoleniowa rodzina pana Wojciecha Fabiańskiego.
Na początku wszyscy zgromadzili się na cmentarzu w Święciechowie, gdzie po słowach wprowadzenia delegacje rodziny, władz samorządowych, organizatorów projektu złożyły wiązanki kwiatów na grobie pana Wojciecha.
Następnie wszyscy udali się do Samorządowego Ośrodka Kultury, gdzie po wspólnym odśpiewaniu „Roty” i wysłuchaniu przemówienia pana wójta, wszyscy zebrani oglądnęli film przedstawiający patriotyczną biografię Wojciecha Fabiańskiego. Po projekcji uczniowie udzielili głosu rodzinie bohatera. Kilkoro z najstarszych przedstawicieli rodu przypomniało anegdoty związane z postacią ich ojca, wujka, dziadka. Na koniec wysłuchano piosenki legionowej „Szara piechota”.
Uroczystość prowadziły Wiktoria Berus i Klaudia Józefiak, w finale zaśpiewała i intonowała „Rotę” Partycja Gała. O filmie opowiadał Jakub Łopata. Całą uroczystość nagrywał Adrian Makles.
Po zakończeniu uroczystości wnukowie pana Wojciecha Fabiańskiego podziękowali pani Teresie Witkowskiej za przygotowanie uroczystości, a wójt wręczył drobne upominki uczniom biorącym udział w projekcie.
Na uroczystość przygotowano dla gości okolicznościowe wydawnictwo i ulotkę o panu Wojciechu Fabiańskim oraz wystawę zdjęć i dokumentów, która cieszyła się zainteresowaniem zebranych. Patronat medialny nad uroczystością objęło Radio Elka i portal Elka.pl, gdzie ukazał się artykuł o piątkowym wydarzeniu. Informacja ukaże się też w „Kurierze Święciechowskim”.
Od uroczystości przygotowanej przez uczniów naszej Szkoły, upamiętniającej Wojciecha Fabiańskiego - nieznanego bohatera Niepodległej rozpoczęły się w gminie Święciechowa, jak podkreślił wójt gminy, uroczystości rocznicowe, związane ze stuleciem państwa polskiego.
Tego samego dnia, po zakończeniu uroczystości pani Teresa Witkowska dowiedziała się, że grupa jest zaproszona w maju do Krakowa na podsumowanie projektu. Osoba ich bohatera zrobiła wrażenie na organizatorach projektu.
Teraz grupę projektową czeka przygotowani się do prezentacji w oddziale krakowskim IPN.
Grupa otrzymała też zaproszenie od pani Danuty Harasim , dyrektora Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Święciechowie do zaprezentowania filmu całej społeczności szkolnej, ponieważ na uroczystości była tylko obecna delegacja uczniów.