Wpisani w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości

23-24 maja 2018 r. w Hotelu Best Western Premier w Krakowie odbył się wielki finał IX edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Kamienie Pamięci. Nieznany Bohater Niepodległości 1914-1939”.

Chodziło w nim o upamiętnienie nieznanych bohaterów, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości w latach 1914-1918, włożyli wkład w obronę granic II Rzeczypospolitej i budowę jej struktur w okresie międzywojennym, poprzez działania zwłaszcza na płaszczyźnie lokalnej i regionalnej. Mogły to być zarówno osoby cywilne, jak i żołnierze, członkowie lokalnych komitetów ratunkowych, organizacji społecznych i samorządowych przejmujących władzę od administracji zaborców, członkowie komitetów organizujących oddziały oraz pomoc wojskową w okresie walk niepodległościowych, a także walk o ustalenie granic. A także postacie, które poprzez pracę na rzecz społeczeństwa lokalnego przyczyniły się do odbudowy miast i wsi, zakładów pracy, przychodni, szpitali itd.
W projekcie, który zaczął się jesienią zeszłego roku, uczestniczyło 100 zespołów uczniowskich ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju. Przedstawiciele 80 z nich zostali zaproszeni na finał do Krakowa.
Jedną z grup uczestniczących w tym wydarzeniu byli uczniowie naszej Szkoły. Wiktoria Berus, Patrycja Gała, Klaudia Józefiak, Jakub Łopata i Adrian Makles pod kierunkiem pani Teresy Witkowskiej zrealizowali projekt „Nieznany bohater Niepodległości”, którego bohaterem był pan Wojciech Fabiański, mieszkaniec Święciechowy, który w okresie międzywojennym brał udział w I wojnie światowej i bitwie warszawskiej. Był też internowany w obozie w Żaganiu. 23 marca projekt prezentowany był w Świeciechowie, a 24 kwietnia na Dniu Otwartym Szkoły.
23 maja zwiedzali oni Kraków. Będąc na Rynku, odwiedzili Kościół Mariacki i Sukiennice. W samo południe wysłuchali hejnału z wieży mariackiej. Na Wawelu złożyli hołd wieszczom narodowym Adamowi Mickiewiczowi i Juliuszowi Słowackiemu. Byli przy grobie Lecha i Marii Kaczyńskich i Józefa Piłsudskiego.

24 maja podczas ogólnopolskiej Gali Finałowej projektu z udziałem licznie przybyłych znamienitych gości, m.in. wojewody małopolskiego Piotra Ćwika, małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak, zastępcy prezesa IPN Jana Bastera, dyrektor sekretariatu prezesa IPN dr Natalii Cichockiej oraz dyrektora Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filipa Musiała uczniowie z naszej Szkoły na swoim stoisku wystawienniczym zaprezentowali ekspertom i gościom gali efekty swych działań i podzielili się ze wszystkimi spostrzeżeniami związanymi z udziałem w projekcie. Zaprezentowali dokumentację fotograficzną i dwa zrealizowane przez siebie filmy. Eksperci podczas rozmowy z uczniami podkreślali, że mieli oni utrudnione zadanie, bo musieli poszukać bohatera poza swoim województwem, które w okresie międzywojennym było poza granicami Polski. Udało im się to znakomicie, a efekty ich działań zachwyciły gości stoiska.
Uczniowie otrzymali statuetkę Kamienie Pamięci z fragmentami cegieł z nieistniejącego już dworu w małopolskich Radziemicach, należącego niegdyś do Edwarda Kleszczyńskiego (1892-1984), ósmego w kolejności beliniaka, który w skład kawalerii legionowej wstąpił 3 sierpnia 1914 r., a także dyplom i nagrody.
Odnaleziony przez uczniów technikum nieznany bohater Niepodległej zostanie upamiętniony przez organizatorów projektu wirtualnym kamieniem na mapie pamięci.
Uczniowie postanowili jeszcze dodatkowo opracować o swoim bohaterze hasło do Wikipedii.
Organizatorem projektu Kamienie Pamięci był Instytut Pamięci Narodowej. Partnerem projektu była Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego. Patronat honorowy nad nim objęli Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska i Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik. Patronat medialny: TVP Historia, Radio Kraków, Historia.org.pl

Poniżej filmy zrealizowane przez uczniów z naszej Szkoły:

WOJCIECH FABIAŃSKI

PREZENTACJA PROJEKTU