W poniedziałek, 10 września 2018 r. pani Katarzyna Staniszewska oraz pani Izabela Pieprzyk uczestniczyły w Kongresie Rozwoju Systemu Edukacji, który miał miejsce na PGE Narodowy w Warszawie.
Organizatorem wydarzenia z udziałem blisko tysiąca osób była Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE), która od 25 lat zarządza w Polsce międzynarodowymi programami edukacyjnymi, m.in. największym unijnym przedsięwzięciem w tym sektorze – programem Erasmus+. Merytoryczny nadzór nad Kongresem sprawowali prof. dr hab. Stefan M. Kwiatkowski oraz dyrektor generalny FRSE dr Paweł Poszytek. W Kongresie uczestniczyli Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska i wiceminister Marzena Machałek oraz wielu innych znakomitych gości ze świata nauki i biznesu, wielu ekspertów i decydentów ze szczebla lokalnego, regionalnego i krajowego, mających realny wpływ na reformowanie systemu edukacji w Polsce. Podczas Kongresu omówiono europejskie i światowe trendy dotyczące kształtowania kompetencji i organizowania systemów edukacji, wkład europejskich programów w rozwój umiejętności oraz restytucja szkolnictwa zawodowego (branżowego) w Europie, w szczególności w Polsce. Poruszona została również problematyka kompetencji nauczycieli oraz obecności nowych technologii na wszystkich etapach edukacji. Podczas zorganizowanych dyskusji panelowych, uczestnicy i prelegenci poszukiwali odpowiedzi na pytanie, co powinny potrafić i wiedzieć osoby kształcące się, a co – kształcące innych. Ponadto, w trakcie Kongresu przedstawione zostały założenia nowego unijnego programu edukacyjnego - następcy programu Erasmus+, który realizowany będzie w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, czyli latach 2021-2027. Dyskutanci zastanawiali się, co sprawiło, że padła taka propozycja i czy należy się spodziewać nowości w programie po roku 2020.
Kongresowi towarzyszyły wystawy, prezentacje i stanowiska multimedialne, na których można zapoznać się z ofertą Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i jej 25-letnim dorobkiem.